languagelandmass              026 34250858

مقاله 2

1400/10/21 0 نظر بازدید : 376

مقاله 2

آزمون آیلتس یا تافل ؟

در ابتدا سوالاتی را بررسی می­‌کنیم که باید قبل از تصمیم گیری حتما پاسخ آن­‌ها را پیدا کنید. این سؤالات بسیار مهم هستند، چرا که آزمون آیلتس توسط دانشگاه کمبریج برگزار می­‌شود، در حالی که آزمون تافل توسط ETS، یک شرکت آمریکایی در نیوجرسی ارائه می­‌شود. بنابراین می‌بایستی  با دقت  به آنها پاسخ دهید تا تفاوت آزمون‌­­های آیلتس و تافل را بهتر بشناسید.

  • آیا به آزمون آیلتس یا تافل برای اهداف آکادمیک نیاز دارید؟

در صورتی که هدف شما از شرکت در این آزمون­‌ها برای انجام تحقیقات، تدریس، مطالعه و یا تحصیل در کالج و دانشگاه باشد، می­توانید در آزمون آیلتس آکادمیک یا آزمون تافل شرکت کنید. در غیر این صورت، برای اهداف غیرآکادمیک مانند مهاجرت، باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنید.

  • آیا لهجه‌­های آمریکا شمالی (North American) را بهتر متوجه­ می­‌شوید یا لهجه بریتانیایی(British)/ انگلیسی(UK)؟

اگر تجربه بیشتری در انگلیسی بریتانیایی (یا انگلیسی استرالیایی) دارید، آزمون آیلتس را انتخاب کنید چراکه واژگان و اصطلاحات استفاده شده در این آزمون بیشتر انگلیسی بریتانیایی است. اما اگر فیلم­‌های هالیوودی زیادی تماشا کرده­‌اید و اصطلاحات آمریکایی را دوست دارید، آزمون تافل برای شما انتخاب بهتری است.

  • آیا با طیف گسترده‌ای از واژگان و اصطلاحات آمریکای شمالی آشنا هستید و یا واژگان و اصطلاحات بریتانیایی؟

مانند پاسخ سوال قبل، آیلتس برای انگلیسی بریتانیایی و تافل برای انگلیسی آمریکایی است.

  • آیا می توانید نسبتاً سریع تایپ کنید؟

بخش رایتینگ آزمون تافل مستلزم آن است که مقاله خود را تایپ کنید. بنابراین اگر سرعت دستتان در تایپ کردن کم است، بهتر است در آزمون آیلتس شرکت کنید که آزمون آن به صورت کتبی برگزار می‌­شود.

  • آیا می‌­خواهید در آزمونی شرکت کنید که کوتاه باشد و در مدت زمان کمتری به پایان برسد؟

اگر شخصی هستید که در طول آزمون دچار استرس می­‌شوید و ترجیح می­‌دهید در آزمونی شرکت کنید که تا حد ممکن کوتاه باشد، گزینه مناسب شما آزمون آیلتس است. آزمون تافل حدود ۴ ساعت به طول می‌­انجامد در حالی که آزمون آیلتس تنها ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است. اما توجه کنیدکه این مدت زمان کوتاه­‌تر به معنی آسان­‌تر بودن آزمون آیلتس نسبت به تافل نیست.

  • آیا پاسخ­گویی به انواع مختلفی از سوالات، برای شما راحت است؟

تقریباً تمام سوالات آزمون تافل به صورت چند گزینه‎­ای است، اما آزمون آیلتس دارای طیف گسترده‌­ای از انواع سؤالات است مانند، چند گزینه‌­ای، جای خالی، تطبیقی و غیره. بنابراین اگر پاسخ­گویی به تعداد زیادی سوال چند گزینه­‌ای برای شما سخت است، آمون تافل را انتخاب نکنید.

  • آیا در یادداشت برداری مهارت دارید؟

یادداشت برداری (Note Taking) در هر دو آزمون تافل و آیلتس لازم است، اما در آزمون تافل از اهمیت بیشتری برخوردار است. چرا که در بخش لیسنینگ آزمون تافل، بعد از پخش فایل صوتی باید به سوالات این بخش پاسخ دهید، بنابراین لازم است که در حین گوش دادن به مطالبی که پخش می­‌شود، از آن­‌ها به طور خلاصه نت برداری کنی

آزمون آیلتس چیست؟

به زبان ساده­‌تر، آزمون آیلتس آزمونی است که مهارت گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن شما به زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار می­‌دهد. این آزمون برای اهداف آموزشی، مهاجرتی و شغلی انجام می­‌شود و بیش از ۱۰،۰۰۰ موسسه در ده­‌ها کشور در سراسر جهان آن را به عنوان معیاری برای سنجش میزان دانش زبان انگلیسی افراد در نظر می­‌گیرند. تا قبل از سال ۲۰۱۶ این آزمون تنها به صورت کاغذی یا کتبی برگزار می‌­شد اما از این سال به بعد فرم اینترنتی یا کامپیوتری آن نیز در برخی کشورها انجام می­‌شود.

اگرچه این آزمون مبتنی بر زبان انگلیسی بریتانیایی است، اما شرکت کنندگان می­‌توانند از دیکته و تلفظ انگلیسی یا آمریکایی در پاسخ­‌های خود استفاده کنند.

دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد؛ آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال. هر دو نوع این آزمون دارای .چهار بخش گوش دادن (Listening)، خواندن (Reading)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing)  هستند که محتوای بخش­‌های ریدینگ و رایتینگ متفاوت و لیسنینگ و اسپیکینگ آن­‌ها یکسان است. به عنوان مثال، در بخش رایتینگ آزمون آکادمیک باید مقاله علمی، اما برای آزمون جنرال، باید یک نامه اداری بنویسید.

بخش لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ هر دو نوع آزمون آیلتس به صورت کتبی و در یک روز برگزار می­‌شود و که کل زمان آن ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است.

بخش اسپیکینگ آن تا یک هفته قبل یا بعد از آزمون کتبی انجام می­شود. این بخش شامل یک مصاحبه رو در رو با یک ممتحن است، ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می­‌کشد و دارای سه بخش می­‌باشد.

به علاوه با درخواست از مرکزی که در آنجا آزمون آیلتس را امتحان داده‌­اید، می­‎توانید نتیجه آزمون‌تان را برای ۵ موسسه به طور رایگان ارسال کنید.

برای یافتن مکان مناسب آزمون می­‌توانید به سایت آیلتس مراجعه کنید.

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل توانایی شما در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی را در سطوح آکادمیک و کلاس محور ارزیابی می­‌کند. از آنجایی که این تست متعلق به کشور آمریکا است، زبان آموزانی که به دنبال پذیرش در مدارس و دانشگاه­‌های ایالات متحده هستند، تمایل دارند در این آزمون شرکت کنند. بنابراین از املا و واژگان آمریکایی استفاده می­‌شود، اما اگر از تلفظ و املای انگلیسی بریتانیایی استفاده کنید، ایرادی ندارد.

این آزمون مورد پذیرش بیش از ۸،۵۰۰ موسسه در ده­‌ها کشور در سراسر جهان می­‌باشد.

آزمون تافل چهار بخش دارد: گوش دادن (Listening)، خواندن (Reading)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing).

کل آزمون چهار ساعت طول می­‌کشد، بخش اول و دوم لیسنینگ و ریدینگ هستند و سپس بعد از یک استراحت کوتاه ۱۰ دقیقه­‌ای، بخش اسپیکینگ و رایتینگ آغاز می­‌شود.

دو متد برگزاری برای آزمون تافل وجود دارد؛ کاغذی یا کتبی (TOEFL PBT) و اینترتی یا کامپیوتری (TOEFL IBT) که فرم کامپیوتری آن طرفدار بیشتری دارد و در بسیاری از کشورها ازجمله کشور ما برگزار می­‌شود.


تعداد نظرات (0)


در پاسخ به نظر : x
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد. با تشکر.